Poměr ceny zlata a stříbra

Při investování do zlata může být zajímavým vodítkem vývoj poměru cen zlata a stříbra. Oba drahé kovy reagují svojí cenou na aktuální situaci trhu velmi podobně, nicméně určité rozdíly tu jsou. Zlato je dlouhodobě pro investiční záměry upřednostňováno před stříbrem. Důsledkem toho je velmi rozdílná cena. Zlato je v přírodě 17 krát vzácnější nežli stříbro. Díky investičnímu trhu je ale cena zlata ještě mnohem větší.

 

Tento jev můžete nazvat podhodnocení stříbra nebo nadhodnocení zlata. Ať už je to, jak chce, jasným ukazatelem tohoto jevu je poměr ceny zlata a stříbra, který se v čase mění. Sledovat jej můžete na následujícím grafu.

 

Poměr ceny zlata a stříbra za poslední 4 roky

 

Celé je to dobré vzít do úvahu s celkovou světovou těžbou.  Zlata se ročně vytěží přibližně desetkrát méně než stříbra.

 

 

Důlní produkce zlata a stříbra

 

Vysoká cena zlata v poměru ke stříbru je pravděpodobně daná díky poměrně nízkému objemu obchodovatelného zlata. Velká část světových zásob je držena vládami jako diverzifikace aktiv nebo zajištění měny. Další velké množství neobchodovatelného zlata je ve formě šperků v držení domácností. Zbylé zlato putuje na průmyslové aplikace, kde fyzikální vlastnosti zlata není možné nahradit jiným levnějším kovem - například stříbrem.  

 

Budoucnost poměru ceny zlata a stříbra?

Jak bude vypadat poměr ceny zlata a stříbra v budoucnosti, se neodvažujeme hádat. Aktuální změny v poměru cen zlata a stříbra můžete pozorovat zde:

 

Aktuální poměr cen zlata a stříbra


© Aktuální cena zlata dnes

Kontaktinfo@aktualnicenazlata.eu

Facebook

 

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.     Další informace    

TOPlist